Dwupoziomowe mieszkanie z ogrodem w bezpiecznym kredycie 2 proc. w Białymstoku. To ostatni moment na złożenie wniosku

Ostatni moment na złożenie wniosku o dofinansowanie kredytu na mieszkanie.

 

 

Zainteresowanie zakupem pierwszego mieszkania ze wsparciem państwa jest ogromne. W przyszłym roku programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. prawdopodobnie nie będzie z czego finansować. To ostatni moment na złożenie wniosku do banku. W Białymstoku w ramach projektu można kupić np. dwupoziomowe mieszkanie z ogrodem.

 

 

Eksperci i ekonomiści nie pozostawiają złudzeń. Grudzień i pierwszy tydzień nowego roku to ostatnia szansa, by skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Dane jasno wskazują, że wartość podpisanych umów jest już bliska kwocie założonej w projekcie, nawet po zapowiadanym zwiększeniu dofinansowania przez rząd. Wiele już złożonych wniosków wciąż czeka na rozpatrzenie. Jeśli nadal planujesz zakup swojego „M”, nie odkładaj tego na później.

 

Warto wiedzieć, że banki mają obowiązek zarejestrować wszystkie wnioski przyjęte w 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. Przed tą datą Bank Gospodarstwa Krajowego, rezerwujący środki kredytowe, nie będzie publikował komunikatów o zamrożeniu programu mieszkaniowego. Jednak w przypadku, gdy limit dopłat na przyszły rok zostanie wyczerpany, BGK zakomunikuje o wstrzymaniu przyjmowania wniosków przez banki kredytujące. Najwcześniej stanie się to 8 stycznia 2024 r.

 

Obecnie budżet programu to 11,3 mld zł. Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom rządu do puli zostanie „dosypane” dodatkowe 4,8 mld zł, więc łączny budżet wyniesie blisko 16,1 mld zł.

 

 

Bez wkładu własnego, tanio i bezpiecznie

 

Takie są założenia programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” do którego dopłaca państwo. Dla wielu rodzin to spełnienie marzeń. Nic dziwnego, ze Polacy tłumnie ruszyli do banków. Do tej pory podpisano już około 40 tys. umów kredytowych oraz złożono prawie 90 tys. wniosków o jego udzielenie.

 

By otrzymać korzystne finansowanie zakupu mieszkania trzeba spełniać szereg warunków. Z programu mogą skorzystać osoby samotne, małżeństwa lub rodzice co najmniej jednego dziecka, prowadzący wspólnie gospodarstwo domowe, którzy na dzień składania wniosku kredytowego nie ukończyli 45 lat i nie posiadają własnego mieszkania lub domu. Kwota finansowania nie może przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat.

 

Nadzieja na kredyt zero procentowy

 

W czasie wyborów jedna z partii miała pomysł, by wprowadzić kredyt 0 procent. Nie wiadomo jednak czy projekt zostanie wprowadzony w życie. Przed nowym rządem stoi wiele wyzwań, wielką niewiadomą jest również realny stan budżetu państwa.

 

- Mało prawdopodobny wydaje mi się scenariusz, w którym kredyt 2 procent zostanie zastąpiony kredytem 0 procent, bo już dotychczasowy program jest najhojniejszym rozwiązaniem, jakie kiedykolwiek działało w Polsce, a zainteresowanie nim kilkukrotnie przekracza plan. Jeśli oprocentowanie miałoby spaść do 0, to chyba tylko w sytuacji, w której do programu kwalifikowałyby się budynki o bardzo dobrej charakterystyce energetycznej, a więc ze względu na wysoko postawioną poprzeczkę i ograniczoną podaż program miałby znacznie mniejszą niż dziś skalę – powiedział cytowany przez „Wyborczą” Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

 

 

Białystok. Dwupoziomowe mieszkania z ogrodem kwalifikują się do bezpiecznego kredytu

 

Obecnie średnia wartość udzielanego kredytu wynosi 394,86 tys. zł i jest wyższa o 21,6 proc. niż przed rokiem. W Białymstoku cena za 1 m² mieszkania kształtuje się w okolicach 8 134 zł za mkw. To atrakcyjna kwota, szczególnie w porównaniu do Warszawy, gdzie średnia cena za metr kw to aż 13 203 złotych (źródło danych: bankier.pl).

 

Przy obecnych średnich kwotach, które musimy zapłacić za mieszkania (w przeliczeniu na mkw.) nie każdy lokal będzie kwalifikował się do tego, by kupić go w oparciu o Bezpieczny Kredyt 2 proc. Ponadto wiele lokali z rynku wtórnego zostało już zarezerwowane lub wykupione w pierwszych miesiącach trwania programu. Doskonałą alternatywą jest rynek pierwotny, gdzie deweloperzy oddają kolejne inwestycje, kwalifikujące się do bezpiecznego kredytu.

 

Mieszkania w ramach kredytu czekają w inwestycji Green Garden u Sokołowscy Nieruchomości. To osiedle dwupoziomowych mieszkań w zabudowie szeregowej z prywatnymi ogrodami. Może być spełnieniem marzeń każdego, kto nie chce mieszkać w najpiękniejszym nawet blokowisku, ale marzy, aby otworzyć drzwi swojego mieszkania i mieć przed nimi swój własny kawałek świata. W pobliżu jest rzeczka Dolistówka i mnóstwo zieleni. Blisko szkoła, sklep i centrum Białegostoku odległe zaledwie o 12 minut samochodem. I to za cenę unikalnie atrakcyjną na rynku, od 8 021 zł/mkw. Do wyboru są lokale o powierzchni 67 i 77 mkw.

 

Drugą inwestycją wartą uwagi jest kameralne i bezpieczne Osiedle Kaktusowa, gdzie cena za mkw zaczyna się od 7 928 zł/m2 i to przy metrażu lokalu ponad 70 m2 z prywatnym ogrodem! Lokale mieszczą się w części miasta charakteryzującej się niską zabudową jednorodzinną otoczoną łąkami i lasami. Inwestycja składa się z nowoczesnych budynków mieszkalnych w niskiej zabudowie, oferujących 36 mieszkań o powierzchni 69 i 70 m2. To opcja idealna dla singli ceniących sobie spokój i bliskość natury, ale też dla rodzin, które potrzebują bezpiecznej ostoi i cenią wysoką jakość.

 

Więcej o inwestycjach deweloperskich, które można finansować korzystając z programów rządowych można dowiedzieć się pod numerami telefonów: 85 742 88 48, 85 742 88 58.